babygo
  מחשבון הריון
 
  דף הבית  
 
  מאמרים  
 
  בייביגו TV  
 
  אינדקס  
 
  אודות  
 
  צרו קשר  
 
  רדיו בייבי-גו  
 
  מחשבון הריון  
 
קטגוריות מאמרים
הומואופטיה
הורות וחינוך
הלידה
הנקה
הריון בריא
כללי
לאחר הלידה
לקראת הלידה
פוריות
צילום הריון
רשלנות רפואית
תופעות שונות בהריון
תזונה
 
אל תפתרו להם בעיות
לילך רוכל
פורסם : 31/01/2011
תדמינו את עצמכם בסיטואציה הבאה. אתם מטפסים על גבעה, טיול שהתארך ביום שהתברר כחם מהצפוי, ולצדכם בת השלוש חוזרת ואומרת: אמא, קשה לי". כיצד תנהגו?

לכשעצמי, שלל תגובות אפשריות עבר במוחי: החל בתגובות חיוביות בסגנון "לא נורא עוד מעט מגיעים", את יכולה, אני יודעת", "את גדולה וחזקה, קטן עלייך", אתמול טיפסת על הר גבוה מזה בהרבה" וכלה בתגובות נמהרות, עצבניות בסגנון: "אין מה לעשות", "די כבר, תפסיקי לקטר", ואולי אפילו, "תראי את X, הוא לא מתלונן". למזלי, הודות לכך שקצרה נשימתי וגם לי היה חם וגם לי היה קשה-- בעודי נושאת עוד תינוקת בת שנה וחצי, לקח לי זמן לענות. הקושי אפשר לי מרחב מסוים בו שקלתי את תגובתי (עניין יוצא דופן, הרי בדרך כלל אנו יורות מהמותן תגובה אימפולסיבית). וכך בעודי מתמהמהת המהמתי "אהה", ו"נכון, זה קשה". ואז להפתעתי אמרה בת השלוש: "אז אמא, בואי נתאמץ ונצליח".

מכל ההמשכים שיכולתי לדמיין, מהלך כזה הפתיע (אפילו) אותי. זו היא רק דוגמא לעיקרון אותו אני מיישמת בהנאה ובתגמולים רבים כבר שנים רבות. והוא לא לפתור לקטנטנינו בעיות ולא לנכס אותן לעצמנו. אלא להיות שם, אוהבים קשובים, בוטחים ומכווני דרך.

הפיתוי רב. לעזור לילדינו להתמודד, להקל עליהם, לא לתת להם להחבט במהמורות בהן אנו נחבטנו, לקצר להם תהליכים - שילמדנו מנסיוננו ובתוך כך נוכל להותיר בעולם הזה, דרכם, משהו מרוחנו ומעצמנו. אלא שכוונותינו הטובות הללו באות לברך ויוצאות מקללות. הרי זה מובן מאליו: פתירת בעיות לילדה לא מאפשרת לה למצא פתרון בעצמה. פתרון שבא מבחוץ, ב"מהירות" וב"יעילות" לא מאפשר לילד להתמודד עם תסכולים החשובים מאין כמותם לעיצוב אדם בוגר מאוזן ובשל. פתרון שכזה גם משדר לילדינו את האמת המרה שאנו לא בוטחים בהם וביכולתם למצא פתרונות לעצמם, או מאידך לעמוד בהשלכות "כישלון". פתרונות גם משדרים מסר מוטעה על חשיבות ההצלחות לעומת הכר הנרחב והפורה של דרכים הנפתחות כשמגיעים לנקודת מכשול. בנוסף, אנו משמרים את הטרמינולוגיה השלילית 'קשיים' במקום זו החסרה של אתגרים.

אך מעבר למובן מאליו, ישנם עוד שתי נקודות רבות משקל ליתרונות הדרך בה נותנים לילדים לפתור את בעיותיהם תוך נוכחות וליווי בוטחים. הראשון הוא גילוי העושר של פתרונותיהם והשני הוא שיפור והתענגות על איכות הקשר בינם לבינינו היוצרת מארג המשותף בחיינו. אם נפתור לילד כל בעיה, מקלה ועד חמורה, "--יש לי נזלת! - אז תנגבי את האף" או, "-הקוביות האלה מקולקלות הן כל הזמן נופלות לי! "-בוא ואעזור לך" (או "אם תבנה על הרצפה יהיה לך יותר קל") -- אם נפתור את הבעיות בדרכנו שלנו, נקבל (במקרה הטוב) רק את הפתרונות אותם אנו מכירים ויודעים. לא נחשף לעושר, לדמיון וליכולות המפתיעות, המשתנות תדיר של ילדינו. יתרה מזאת אנו מונעים מילדינו לגלות עושר זה בעצמם. למשל הדוגמאות הקודמות יכולות להניב מהלכים מפתיעים כגון: "--יש לי נזלת!" - "אני רואה, מתוקה" -"אז אלך לעשות אמבטיה, כבר ערב, הגיע הזמן,לא? ואקנח כבר שם". או: "-הקוביות האלה מקולקלות הן כל הזמן נופלות לי!" -"אהה" -"תראי אמא, לקחתי צלוטייפ ואני מדביק אותן אחת לשנייה".

ל'שיטה' הזאת אני קוראת 'שיטת ה-אהה'. תתפלאו להווכח, עד כמה היא מוצלחת ופשוט עובדת פעם אחר פעם. אפילו אני שכבר השימוש בה נהפך לי לטבע שני, נדהמת כל פעם לראות את התוצאות המפתיעות. המפתח הוא להיות נוכח עם הילד בשיא הכוונה והאמפטיה: לא להפטיר 'אהה' אפילו בלי לראות. מאד חשוב באמת להיות שם בגופנו וליבנו, לראות, להתבונן ולחוות (מן הצד) עם הילד את בעייתו. אם היינו מציעים לו פתרון מוכר שהיה עובד עבורו, הילד היה במקרה הטוב משתמש בו, אך ברוב המקרים לאחר מכן היה זונח את הפעילות שלו, מאבד עניין ואפילו, לדעתי נשאר עם שמץ כעס לא ברור - אך על כך בהמשך. ילד שמוצא בעצמו את פתרונותיו, מוצלחים ויצירתיים נשאר מרוצה ורגוע אך גם נרגש להמשיך בפעילות. הילד (ואנחנו) מרוויח פעמיים. ראשית הוא חווה התנסות החיובית ומפתח מיומנויות חשובות: התמודדות עם תסכול, בחינת רעיונות, ניסיונם ובחירת המוצלח שבהם, והבונוס שבדרך כלל מגיע- הצלחה ופתרון. מעבר לכך, הוא בדרך כלל חש ומשדר הכרת תודה עצומה על כך שהאמנו בו וביכולותיו ובטחונו מוסיף ומתחזק במעגל המזין עצמו.

שימו לב שהפתרונות המוצעים על ידי הילדים 'יוצאים ממסגרת החשיבה המקובלת' - דבר אותו אנו מעודדים בגיל מבוגר יותר ואפילו לומדים אותו באוניברסיטאות בתארים מתקדמים בניהול. רק אצלנו בבית עבור ילדינו, כשכנפי הדמיון והחשיבה שלהם עדיין פרושות לרווחה, אנו 'דואגים' לקצצן ולשמור על הנוחיות ועל המוכר והידוע. הדבר נובע הן מעייפות ושחיקה והן מחששות ופחדים - אך על כך בהגיג נפרד. הבה נתרכז בדרך האחרת המוצעת.

ולדוגמא נוספת, לא מזמ
 
הדפסת מאמר הדפסת מאמר
עוד בערוץתנו להם לבכותכל כך קטן וכבר עקשן ?
  אודות מפת האתר אתרים ברשת PPV קישורים שימושיים קישורים מומלצים
  מי אנחנו דף הבית יוגב - ברכות לכל אירוע הריון   רדיו candy crush saga
פרסם אצלנו מאמרים רדיו איקס - רדיו באינטרנט ברכות   דולה שירות מחשבים
  כתבו אלינו אינדקס בעלי מקצוע travelx - נופש ותיירות שירותי מחשוב   פורטל נשים ברכות ליום הולדת
לאתר החברה מחשבון הריון foodix - חיפוש מתכונים כרטיסי ברכה   שנה טובה חלונות כהים לרכב
    קופונים gapo - דף בית שימושי ראש השנה   מחשבון משכנתא
  רישום לאתר ppage - דף בית אישי    
    על האתר best100 - מאה האתרים הטובים        
           
לאתר של חברת פי.פי.וי. בילינג ישראל כל הזכויות שמורות פי.פי.וי. בילינג ישראל בע"מ 2009 © לאתר הברכות לאתר רדיו איקס לדף הבית השימושי gapo