babygo
  מחשבון הריון
 
  דף הבית  
 
  מאמרים  
 
  בייביגו TV  
 
  אינדקס  
 
  אודות  
 
  צרו קשר  
 
  רדיו בייבי-גו  
 
  מחשבון הריון  
 
קטגוריות מאמרים
הומואופטיה
הורות וחינוך
הלידה
הנקה
הריון בריא
כללי
לאחר הלידה
לקראת הלידה
פוריות
צילום הריון
רשלנות רפואית
תופעות שונות בהריון
תזונה
 
בריאות החניכיים כמנבאת סיבוכי הריון...נו באמת...
דר' גלית לביא שרים ודר' אלון שרים, רופא בכיר ביחידה לרפואת העובר המרכז הרפואי שיבא, תל השומר
פורסם : 06/02/2011
"...טיפול שיניים? מה הקשר?..." יעלה הביטה בהשתאות בגניקולוג הבכיר בבית החולים. "מה הקשר בין טיפול שיניים להפלות אותן עברתי?..."

שני הריונות קודמים של יעלה הסתיימו בהפלה. בפעם הראשונה העובר לא התפתח כלל, ובפעם השניה החלו דימומים והתכווצויות רחמיות בשבוע 7 להריונה – שהסתיימו בהפלה.
במסגרת בירור מקיף אותו החלה לבצע לקראת ההריון הבא, הוחלט להפנותה לבדיקת רופא שיניים. ההקשר נראה הזוי, ועם זאת, רופאי הנשים מתעקשים כי הקשר קיים גם קיים, וכי היגיינה ירודה של הפה והחניכיים עלולים לנבא סיבוכי הריון.


לידות מוקדמות
לידה מוקדמת מוגדרת כלידה לפני 37 שבועות הריון. כ - 12% מהיולדות תלדנה לידה שכזו שהיא בעלת משמעויות כלכליות ובריאותיות תהומיות; כ 70% ממקרי התמותה העוברית וכמחצית ממקרי התחלואה הנוירולוגית ארוכת הטווח בילדים הם תוצאה של לידות מוקדמות, וכך, ילדים שנולדו טרם זמנם הינם בסיכון מוגבר לתמותה, הפרעות התפתחותיות, הפרעות קוגניטיביות והתנהגותיות.
במהלך העשורים האחרונים, למרות מחקר רב בנושא ולמרות מאמצים מרובים בתחום החינוך הרפואי והבריאות הציבורית, לא חלה ירידה בשיעור הלידות המוקדמות, ויתרה מזאת, שיעוריה אף עלו.

העלייה בשכיחות לידות מוקדמות בשנים האחרונות מיוחסת בעיקר לעליה בשיעור טיפולי הפריון בעולם בכלל ובישראל בפרט. טיפולים אלה מעלים את שכיחות ההריונות מרובי העוברים, שהם בפני עצמם גורם סיכון משמעותי ביותר ללידה מוקדמת (כ- 50% מהריונות התאומים וכמעט כל הריונות השלישיות ומעלה – ייוולדו בלידות מוקדמות).
גורמי סיכון נוספים עיקריים ללידות מוקדמות (פרט להריונות מרובי עוברים) הינם: מצב סוציו-אקונומי ירוד, תת משקל באם, לידה מוקדמת בהריון קודם וצוואר רחם מקוצר בעת ההריון (מתגלה בבדיקת רופא). בנוסף, זיהומים רחמיים או אורינרים (בדרכי השתן), כמו גם זיהומים באיברים אחרים בחלל הבטן (כגון דלקת התוספתן...) קשורים גם הם ללידה מוקדמת.

מחלות חניכיים
מחלת חניכיים (דלקת חניכיים, פריודונטיטיס)הינה מחלה דלקתית הנגרמת ע"י חיידקים (מקבוצה הנקראת גרם שליליים) הקיימים בפינו ואשר ללא טיפול נאות הורסים את העצם ורקמת החיבור התומכים בשיניים. סימנים המעידים על מחלת חניכיים הדורשת טיפול כוללים: כאבי חניכיים, דימום מהחניכיים (בעת צחצוח שיניים לדוגמה), נפיחות או רגישות בחניכיים, ריח רע מהפה ועוד.
מחלות חניכיים הוכחו בעבר כקשורות עם מחלות אחרות כמו מחלת לב, דלקת מפרקים ועוד, כאשר המנגנון המוצע הוא התפתחות מצב דלקתי סיסטמי הגורם לתופעות אלה.
בשנת 1996 פורסם לראשונה מחקר המצביע על קשר בין מחלות חניכיים לסיכון מוגבר ללידות מוקדמות. מספר מחקרים נוספים באותה שנה הראו גם הם קשר בין התופעות אולם נוכחות גורמים נוספים המשפיעים הן על שכיחות לידות מוקדמות והן על בריאות חניכיים ירודה (זיהומים גניטלים, מצב סוציו-אקונומי ירוד, עישון וכו'...), הקשתה על הוכחת קשר ברור של גורם (מחלת חניכיים) ותוצאה (לידה מוקדמת).
בחיות מעבדה הוכח כי הזרקה תת עורית של חיידקים אוראליים שכאלה גרמה לירידה במשקל העוברים ולהפרשה של חומרים הקשורים בהתפתחות לידה מוקדמת. מאידך, מניסיון קליני, מעטים הם המקרים בהם בעקבות לידה מוקדמת מבודדים מהשליה חיידקים שמקורם בפה ובחניכיים.

למרות שחלק מגורמי הסיכון ללידה מוקדמת ידועים ופורטו, עדיין לא נמצא טיפול יעיל הגורם לירידה בחשיבותם של גורמי הסיכון האלה או לטיפול בהם, ומכאן שבארץ ובעולם נאלצים רופאי הנשים לטפל בנשים שנמצאות בסיכון ללידה מוקדמת, בתכשירים/טיפולים שיעילותם לא תמיד הוכחה די הצורך (תרופות למניעת צירים, תפירת צוואר הרחם טיפולים אנטיביוטיים וכו').

אל מול מצב זה של חוסר וודאות מהווה מחלת החניכיים אפשרות אטרקטיבית למניעה יעילה, שכן היא קלה הן לזיהוי והן לטיפול הכולל שטיפות פה אנטיספטיות, אנטיביוטיקה וניקוי/טיפול חניכיים להסרת רובד (Scaling & root planning). בשני מחקרים עם מספר משתתפות קטן יחסית, הוכח כי בחלק מהיולדות, טיפול חניכיים מסוגל למנוע לידות מוקדמות.
בשנת 2006 התפרסם בעיתון הרפואי היוקרתי New England Journal of Medicine מחקר שכלל 823 נשים הרות עם מחלת חניכיים. הנשים חולקו ל 2 קבוצות; האחת עברה טיפול שיניים במהלך שליש ההריון השני וקבוצת הביקורת עברה את הטיפול רק לאחר ההריון. הנתון העיקרי שהושווה בין הקבוצות היה גיל ההריון בעת הלידה, ולמרבית הפליאה, הוא לא נמצא שונה בין שתי הקבוצות. במלים אחרות, טיפול במחלת חניכיים בעת ההריון לא הוריד את שיעור הלידות המוקדמות.
מבקרי המחקר טוענים (וגם כותבי המחקר מצדדים בטענה זו) כי הטיפול במחלת החניכיים לנשים שהשתתפו במחקר ניתן מאוחר מדי (רק בשליש ההריון השני ולא כנדרש - טרם ההריון). בנוסף, וכ
 
הדפסת מאמר הדפסת מאמר
עוד בערוץתחזוקת הגוף בהריון ולאחר לידה והנקהחומצה פולית
  אודות מפת האתר אתרים ברשת PPV קישורים שימושיים קישורים מומלצים
  מי אנחנו דף הבית יוגב - ברכות לכל אירוע הריון   רדיו candy crush saga
פרסם אצלנו מאמרים רדיו איקס - רדיו באינטרנט ברכות   דולה שירות מחשבים
  כתבו אלינו אינדקס בעלי מקצוע travelx - נופש ותיירות שירותי מחשוב   פורטל נשים ברכות ליום הולדת
לאתר החברה מחשבון הריון foodix - חיפוש מתכונים כרטיסי ברכה   שנה טובה חלונות כהים לרכב
    קופונים gapo - דף בית שימושי ראש השנה   מחשבון משכנתא
  רישום לאתר ppage - דף בית אישי    
    על האתר best100 - מאה האתרים הטובים        
           
לאתר של חברת פי.פי.וי. בילינג ישראל כל הזכויות שמורות פי.פי.וי. בילינג ישראל בע"מ 2009 © לאתר הברכות לאתר רדיו איקס לדף הבית השימושי gapo