babygo
  מחשבון הריון
 
  דף הבית  
 
  מאמרים  
 
  בייביגו TV  
 
  אינדקס  
 
  אודות  
 
  צרו קשר  
 
  רדיו בייבי-גו  
 
  מחשבון הריון  
 
קטגוריות מאמרים
הומואופטיה
הורות וחינוך
הלידה
הנקה
הריון בריא
כללי
לאחר הלידה
לקראת הלידה
פוריות
צילום הריון
רשלנות רפואית
תופעות שונות בהריון
תזונה
 
דיכאון לאחר לידה
איה הוד
פורסם : 14/03/2011
אף פעם לא באמת מכינים אותנו לזה. זה יכול ליפול עלינו משום מקום מבלי שצפינו את זה וזה יכול להשבית אותנו ואת כל שמחת החיים שנותרה בנו, כן, אני מדברת על דיכאון אחרי לידה!


לא, לא דכדוך או עצבות המכונה "בייבי בלוז" , לא "דיכי", לא מצב רוח רע, לא בכי בגלל השינויים ההורמונליים, לא מסוג הדברים האלה שחולפים לבד מעצמם! אני מדברת על דיכאון. כזה שנופל כמו ענן שחור ומותיר נשים רבות במצב של חוסר אונים, הפתעה, חוסר רצון וחוסר שליטה.

מהו באמת דיכאון אחרי לידה? איך מאבחנים? מהם הגורמים? כמה נשים סובלות ממנו? מתי הוא עשוי להופיע? למה הוא קשור ולמה הוא קורה? אילו טיפולים מציעה הרפואה? האם ניתן למנוע דיכאון כזה? והכי חשוב: מה הנטורופתיה מציעה בתחום? בשאלות אלו ואחרות אדון במאמר חשוב זה.

מהו דיכאון אחרי לידה?

לפני הכל חשוב לציין פרט חשוב שאולי לא מדברים עליו מספיק: "הזכות" של הבעל או בן הזוג להיות בדיכאון. נכון, נושא המאמר הוא דיכאון לאחר לידה ומדובר על הנשים, אך לא יכולתי שלא להזכיר את הצד השני. בן הזוג אף הוא עשוי לסבול מאוד לאחר הלידה, להרגיש שכל הנטל נופל עליו מאחר והאישה בדיוק סיימה לעבור חוויה יוצאת דופן ולא פשוטה. לפעמים הוא גם מרגיש שהוא נדחק הצידה, או שמצפים ממנו לעשות ולתמוך ולהיות מוכן לאבהות, גם אם קורה והוא לא באמת מוכן. שורה תחתונה: למטבע שני צדדים. ההתרכזות צריכה להיות בשניהם - צריך שניים לטנגו הזה.

הריון הוא עבודה לא קלה, שלא לדבר על הלידה. אך העבודה הקשה באמת, מתחילה דווקא אחרי. בעבר היה ברור לחלוטין שאישה צריכה ללדת ומיד לקבל אורחים בביתה (חס וחלילה שתסרב לכל איחולי המזל טוב שלא יכולים לחכות עוד כמה ימים...), לחייך ולהיות אדיבה, וזאת עם כל הכאבים וכמובן אחרי לילות שלמים ללא שינה, כשבלב היא רק רוצה שיניחו לה לנפשה.

היום, קיימת מידת מה של מודעות גבוהה יותר סביב הנושא. התקדמנו קצת! מניחים לאישה קצת יותר זמן לעצמה, להתארגנויות המחודשות בבית, זמן להסתגלות וריפוי, הברית נעשית בזמן אך החגיגות של הברית או הבריתה יכולות להעשות גם חודש לאחר הלידה, האישה אינה חושבת פעמיים אם לבקש או לא לבקש עזרה. כולי תקווה שמגמה זו תלך ותשתפר מאחר והיא עדיין אינה מקובלת בכל מקום...ישנם מקומות בהם עדיין מצפים מהאישה לעשות הכל לבד, להיות "סופר וומן" - דבר שתורם רבות להתפתחות דיכאון לאחר לידה - נדון בזה מיד.

התחושה אחרי לידה אצל נשים רבות היא אופוריה מופלאה, אך ישנן נשים שלא חוות את "חדוות הלידה" והנס הזה, אלא דווקא תחושה שסוף העולם הגיע והכל סוגר עליהן!

אני עושה הפרדה בין דכדוך טבעי או עצבות שעשויים להופיע לאחר הלידה עקב חוסר בשעות שינה, שינויים הורמונליים וקושי הסתגלותי למצב החדש, לבין דיכאון אחרי לידה - שיכול להתפרץ גם שבועות ואף חודשים לאחר הלידה.

דכדוך או עצבות בדרך כלל חולפים מעצמם ללא כל התערבות טיפולית, אך דיכאון אחרי לידה הוא קשה יותר ויכול לבוא לידי ביטוי ב:

שינויים בתיאבון

שינויים בשינה, קושי להרדם

עייפות יתר

חוסר אנרגיה

עצבנות, "פתיל קצר", חוסר סבלנות

קשיי ריכוז

בכי

קושי בתפקוד היומיומי

חרדה בלתי מוסברת

פלפיטציות (דופק לב מהיר)

כאבי ראש

חוסר החלטיות

תחושת חוסר משמעות

חוסר תקווה

חוסר אונים

עצבות

תחושת בדידות

חוסר חשק מיני

חוסר ערך עצמי

כעסים ומרמור

אשמה

התרחקות מחברים ומשפחה

הסתגרות

פחדים ודאגות הקשורים בתינוק, פחד מלהרים אותו, לקלח אותו, לטפל בו

ואף מחשבות על המוות

מספר ועוצמת הסימפטומים עשוי להשתנות אצל כל אישה.

דיכאון כזה יכול להיות מאוד מתמשך והוא מצריך התערבות טיפולית, מאחר והוא פוגע בכל המעורבים ובני המשפחה ולא רק באישה עצמה. התינוק עצמו עשוי להרגיש שמשהו לא בסדר והוא חווה חסרים רגשיים שיכולים להשפיע על התפתחותו. השנה הראשונה לחייו היא הדומיננטית ביותר בקביעת הקשר שלו עם האם.

לא אדון במאמר זה על פסיכוזה לאחר לידה מאחר והתופעה איננה שכיחה, אך רק אסביר שמדובר במצב קשה מאוד של תנודות קיצוניות במצב הרוח, הזיות ובלבול, לעיתים אף התכחשות לתינוק ואיבוד העצמי. נטייה לאובדנות או לפגיעה ממשית בתינוק.

אבחנה

כשמאבחנים דיכאון רגיל נשאלים, בין היתר, גם לגבי שינויים בהרגלי אכילה, שינה, עייפות ושינויים במצב הרוח. כמעט כל אישה לאחר לידה סובלת באופן טבעי מעייפות, תשישות, חוסר בשעות שינה, ומטבע הדברים יש גם שינויים בהרגלי האכילה ומצב הרוח. אם כך, נשאלת השאלה - איך באמת מאבחנים דיכאון של אחרי לידה?

קיים שאלון הנקרא "שאלון האדינבורו" - Edinburgh Postnatal Depression Scale - ובקצור: EPDS. שאלון זה אינו יכול להוות כלי אבחון יחיד, אך הוא
 
הדפסת מאמר הדפסת מאמר
עוד בערוץחזרה לשגרה ולגזרה לאחר הלידהיחסי מין לאחר הלידה
  אודות מפת האתר אתרים ברשת PPV קישורים שימושיים קישורים מומלצים
  מי אנחנו דף הבית יוגב - ברכות לכל אירוע הריון   רדיו candy crush saga
פרסם אצלנו מאמרים רדיו איקס - רדיו באינטרנט ברכות   דולה שירות מחשבים
  כתבו אלינו אינדקס בעלי מקצוע travelx - נופש ותיירות שירותי מחשוב   פורטל נשים ברכות ליום הולדת
לאתר החברה מחשבון הריון foodix - חיפוש מתכונים כרטיסי ברכה   שנה טובה חלונות כהים לרכב
    קופונים gapo - דף בית שימושי ראש השנה   מחשבון משכנתא
  רישום לאתר ppage - דף בית אישי    
    על האתר best100 - מאה האתרים הטובים        
           
לאתר של חברת פי.פי.וי. בילינג ישראל כל הזכויות שמורות פי.פי.וי. בילינג ישראל בע"מ 2009 © לאתר הברכות לאתר רדיו איקס לדף הבית השימושי gapo