babygo
  מחשבון הריון
 
  דף הבית  
 
  מאמרים  
 
  בייביגו TV  
 
  אינדקס  
 
  אודות  
 
  צרו קשר  
 
  רדיו בייבי-גו  
 
  מחשבון הריון  
 
קטגוריות מאמרים
הומואופטיה
הורות וחינוך
הלידה
הנקה
הריון בריא
כללי
לאחר הלידה
לקראת הלידה
פוריות
צילום הריון
רשלנות רפואית
תופעות שונות בהריון
תזונה
 
יחסי מין לאחר הלידה
שרי לביא, סקסולוגית מוסמכת, המרכז הרפואי שיבא, תל השומר
פורסם : 09/03/2011
בעקבות ההיריון והלידה עוברת האישה שינויים גופניים ופסיכולוגיים רבים: הגוף נחלש ומאבד מינרלים וויטמינים רבים, חלים שינויים הורמונאליים, שינויים במשקל ובמבנה הגוף. כמו כן עייפות, שינויים במצב הרוח ולעיתים דכדוך עד כדי מצב של דיכאון לאחר לידה, מהווים חלק מהותי מהשינויים אותם חווה האישה. כל אלה, בעלי השפעה רבה על יחסיה הזוגיים והאינטימיים של האישה ובן זוגה.


בשבועות הראשונים לאחר הלידה רוב הנשים אינן מקיימות יחסי מין הכוללים חדירה. הדמם לאחר לידה נמשך בין חודש לשישה שבועות ולוקח לנרתיק כמה שבועות להתאושש מהמתיחה האכזרית שעבר בזמן הלידה. אחרי שהשליה יוצאת מהרחם נדרש לרחם זמן החלמה מסוים ובזמן זה האישה רגישה במיוחד לדלקות ולכן בתקופה זו לא מומלץ לנוזל הזרע, לחומרי סיכה מלאכותיים או לג'ל קוטל זרע לעשות את דרכם לתוכה. בנוסף, יש רופאים הסבורים שקיום יחסי מין הכוללים חדירה לפני שהנרתיק מחלים, עשוי לגרום לבנייה של רקמה צלקתית. זו הסיבה שרוב הרופאים ממליצים להמתין מספר שבועות לאחר הלידה עד לביקורת הראשונה אצל רופא הנשים לפני קיום חדירה כדי להיבדק, לבדוק שהמקום החלים כראוי וכן להתאים אמצעי מניעה.
אמצעי המניעה צריכים להיות מותאמים ספציפית לכל אישה ותלויים במספר גורמים: אם האישה מניקה או לא (ישנן גלולות שמתאימות להנקה ואחרות שלא), באיזו לידה מדובר (לאחר לידה שנייה ניתן להתקין התקן תוך רחמי) וכן העדפה אישית של האישה ובן זוגה (יש גברים שמעדיפים לא להשתמש בקונדום וכו').
כמו כן, נשים רבות סובלות מיובש בנרתיק כתוצאה מירידה באסטרוגן והורמונים אחרים, תופעה העלולה להמשך עד שישה חודשים . בנוסף, ירידה במתח השרירים באזור הנרתיק עלולה ליצור ירידה בתחושה בזמן יחסי מין וירידה בעוצמת האורגזמה.
חשוב לדעת כי לאחר הלידה הגוף אינו מאוזן מבחינה הורמונאלית ויש סבירות גבוהה לקליטה נוספת של הריון. בנוסף, טועה מי שחושב שאמהות מיניקות לא מסוגלות להיכנס להריון. אמהות מיניקות נכנסות להריון כל הזמן (וכמוהם זוגות שמקיימים ממין לא מוגן בזמן מחזור).
חשוב לדעת - קונדומים משומנים או כאלה עם קוטל זר, עלולים לגרום צריבה לרקמות רגישות בנרתיק. מי שסובלת מיובש מסוים לאחר לידה ומודאגת בגלל צריבה - כדאי שתתייעץ עם רופא הנשים לגבי פתרונות נוספים.
נשים שיש להן חיתוך בחיץ הנקבים (אפיזיוטומיה) או קרעים בפתח הנרתיק - יסבלו מכאבים במשך מספר שבועות עם קושי בישיבה ובמגע מקומי.
אם הלידה הייתה בניתוח קיסרי יש צורך באישור מפורש מהרופא לפני קיום יחסים.

מה קורה לחשק ולתפקוד המיני של האישה לאחר הלידה?
לאחר הלידה חוות נשים רבות ירידה בחשק המיני וזאת עקב עייפות ותשישות גופנית או מנטאלית (במיוחד כשיש עוד ילדים חוץ מהתינוק החדש), חולשה, כאבים באזור החתך, קושי בהתמודדות עם האמהות (בעיקר בלידות ראשונות), מלאות וסיפוק מהטיפול ברך הנולד. האישה עסוקה בתפקידה החדש ועדיין פחות פנויה רגשית לחידוש הקשר האינטימי עם בן הזוג.

לתדירות של קיום יחסי מין לאחר הלידה תורמים כל מיני שיקולים כבדי משקל שנוגעים ליחסיהם של בני הזוג. למשל, אם האב תורם את חלקו בעבודות הבית ובכל מה שקשור לתינוק, אם האם מקבלת את עזרתו בברכה או שהיא עצבנית וביקורתית בכל פעם שהוא רק שולח את ידו לעבר התינוק (אם אחד ההורים הוא שלומיאל גמור בכל הקשור לטיפול בתינוק, יש דרכים רבות אחרות שהוא או היא יכולים לתרום את חלקם במעמסה החדשה. בתוך כמה חודשים התינוק גדל מספיק בשביל שאותו הורה יוכל לחוש בנוח מבחינת החזקתו, טיפול בו וכו').
בנוסף, בני זוג שמפסיקים לראות בנשותיהם אישה חושנית ופרטנרית לסקס ורואים בה 'אמא' (פחות נמשכים אליה ומעוניינים פחות לעשות סקס מבעבר). למרות הרצון והציפייה של נשים להרגיש כי הן מקובלות ומושכות בכל מצב, חשוב להיות מודעות: להקפיד על הופעה אטרקטיבית מול בן הזוג ולא להתייחס אליו ואל הזוגיות כאל משהו מובן מאליו. לא מעט זוגות נאלצים להתמודד עם ההסתגלות לתפקידם החדש כהורים ובני זוג מיניים כמעט בו זמנית וההסתגלות לשני התפקידים הללו אינה פשוטה ולעיתים ההורות באה על חשבון הזוגיות.

גברים שהיו בזמן הלידה וראו את תהליכה עלולים להרגיש קושי בקרבה פיזית ודחייה לאישה. חלקם חוששים להכאיב לה ומקצתם מוותרים על המין בכלל... וחבל.
אבות צעירים רבים מקנאים בתינוק החדש ובתשומת הלב הרבה שהאם מעניקה לו, "על חשבונם". יש לדבר על כך ובאמת לזכור לא להזניח את בן הזוג ואת הזוגיות.
על הסיבות הגינקולוגיות לירידה בחשק המיני לאחר הלידה נמנים כאבים בזמן החדירה בשל נרתיק יבש. הגוף נחלש ומאבד מינרלים וויטמינים רבים. שינויים הורמונליים ושינויים במשקל ובמבנה הגוף, יחד עם עייפות, שינויים במצב הרוח ולעתים דכדוך עד כדי מצב של דיכאון לאחר ל
 
הדפסת מאמר הדפסת מאמר
עוד בערוץדיכאון לאחר לידהחזרה לשגרה ולגזרה לאחר הלידה
  אודות מפת האתר אתרים ברשת PPV קישורים שימושיים קישורים מומלצים
  מי אנחנו דף הבית יוגב - ברכות לכל אירוע הריון   רדיו candy crush saga
פרסם אצלנו מאמרים רדיו איקס - רדיו באינטרנט ברכות   דולה שירות מחשבים
  כתבו אלינו אינדקס בעלי מקצוע travelx - נופש ותיירות שירותי מחשוב   פורטל נשים ברכות ליום הולדת
לאתר החברה מחשבון הריון foodix - חיפוש מתכונים כרטיסי ברכה   שנה טובה חלונות כהים לרכב
    קופונים gapo - דף בית שימושי ראש השנה   מחשבון משכנתא
  רישום לאתר ppage - דף בית אישי    
    על האתר best100 - מאה האתרים הטובים        
           
לאתר של חברת פי.פי.וי. בילינג ישראל כל הזכויות שמורות פי.פי.וי. בילינג ישראל בע"מ 2009 © לאתר הברכות לאתר רדיו איקס לדף הבית השימושי gapo