babygo
  מחשבון הריון
 
  דף הבית  
 
  מאמרים  
 
  בייביגו TV  
 
  אינדקס  
 
  אודות  
 
  צרו קשר  
 
  רדיו בייבי-גו  
 
  מחשבון הריון  
 
קטגוריות מאמרים
הומואופטיה
הורות וחינוך
הלידה
הנקה
הריון בריא
כללי
לאחר הלידה
לקראת הלידה
פוריות
צילום הריון
רשלנות רפואית
תופעות שונות בהריון
תזונה
 
היפוך חיצוני לעובר במצג עכוז
מאת מומחי היחידה לסיבוכי הריון ולידה , המרכז הרפואי ע"ש חיים שיבא תל השומר
פורסם : 05/02/2011
לקראת מועד הלידה (שבוע 38 ואילך) כ 95% מהעוברים נמצאים במצג ראש- הראש הינו החלק המקדים של העובר וזה המוביל את העובר בדרכו אל העולם. ב3-4% מהעוברים החלק המקדים הינו העכוז. בשלבים מוקדמים יותר בהריון, השכיחות למצגי עכוז גדולה יותר וברוב המקרים העובר יתהפך עצמונית למצג ראש לקראת הלידה. למעשה כ 90% ממצגי העכוז הופכים למצג ראש באופן עצמוני עד לשבוע ה 36 להריון ולכן אין טעם לבצע היפוכים לפני מועד זה. אולם לאחר מועד זה רוב מצגי העכוז יתמידו עד ללידה. נוסף על כך.


במידה והעובר נשאר במצג עכוז ניתן לעשות אחד משלושה דברים- 1. ללדת לידת עכוז , דבר שהיה מקובל עד לפני מספר שנים, אולם לפני כ 6 שנים התפרסמה עבודת מחקר גדולה רב מרכזית שכללה גם מרכזים רפואיים מישראל ובכללם תל השומר. בעבודה זו השוו בין עוברים במצג עכוז שנולדו בלידה לדנית לבין אלו שנותחו והגיעו למסקנה כי בלידת עכוז לדנית יש סיכוי גבוה פי 3 לנזק לעובר (כ 1.5 % סיכון לסיבוכים לעובר בניתוח אל מול 4.5% סיכון לסיבוכים בלידת עכוז לדנית) בעיקר עקב מצב בו לאחר לידת הגוף, הראש נשאר תקוע בתוך תעלת הלידה ויש קושי לחלצו. לפיכך בשנים האחרונות לידת עכוז לדנית נחשבת מסוכנת וביצועה הינו בניגוד להמלצה רפואית. 2. ניתוח קיסרי. 3 נסיון היפוך חיצוני. שיעור הניתוחים הקיסריים בנשים אשר לא הוצע להן היפוך גדול פי שניים לעומת נשים שבהן בוצע היפוך.

היפוך חיצוני מבוצע בבית חולים ע"י רופא תחת מעקב מתמיד של אולטרסאונד. בתחילה ניתנת תרופה אשר מרפה את שריר הרחם ולאחר מכן על-ידי הפעלת לחץ חיצוני הרופא מנסה לשנות את תנוחת העובר כך שיהפוך למצג ראש המאפשר לידה לדנית. פעולה זו יכולה להיות מעט כואבת אחוז ההצלחה נע בין 40-70%, היה וצלחה הפעולה ברוב המכריע של המיקרים יישאר העובר במצג ראש עד ללידה. שעור הסיבוכים בפעולת ההיפוך הוא נדיר (1%). מבינהם העיקרי הוא ירידה בדופק העובר בזמן ביצוע ההיפוך. גם אם מצב זה קורה ברוב המקרים הדופק יחזור מיד לתקינותו עם הפסקת הפעולה בחלק קטן מן המקרים הבודדים בהם מופיעה האטה בדופק העובר בזמן הפעולה , האטה זו תמשך העובר יראה סימני מצוקה שיחייבו סיום ההריון בניתוח קיסרי דחוף- קצת מלחיץ אבל מאד נדיר שבעקבות כל הארוע הזה יגרם נזק משמעותי לילוד. בכדי לזהות מצב זה של ירידה בדופק העובר בעת הפעולה, נעשה ההיפוך ע"י שני אנשי צוות האחד מבצע ההיפוך והאחר עוקב באמצעות אולטראסאונד אחר הדופק של העובר משך כל הפעולה.

הסיבוך אפשרי האחר הינו הוא היפרדות שיליה סמוך לביצוע ההיפוך ולפיכך לאחר נסיון ההיפוך הנשים נשארות שעה -שעתים בחדר לידה תחת ניטור עוברי רצוף בכדי לוודא כי העובר אינו מראה סימני מצוקה אשר יופיעו במקרה של הפרדות שליה.

פעולת ההיפוך נעשית בחדר לידה, סמוך לחדר ניתוח, היה ומופיע סיבוך הדורש התערבות מיידית .

התוויות נגד לביצוע היפוך: 1. כל מצב אשר אינו מאפשר לידה לדנית גם אם העובר במצג ראש ומחייב ניתוח קיסרי בכל מקרה , לדוגמא אישה לאחר שני ניתוחים קיסריים, שליית פתח ואחרים. 2. אשה בלידה פעילה כאשר כבר יש פתיחה של הצוואר. 3 ירידת מים

התנאים הדרושים לפני ביצוע היפוך חיצוני: 1. עדיף לבצע היפוך חיצוני סמוך לשבוע 37. סיכויי ההצלחה גבוהים יותר סמוך למועד זה. 2. כמות מספקת של מי שפיר 3. ניטור דופק לב העובר תקין לפני ביצוע הפעולה. 4. שלא תהיה ירידת מים.

גורמים המשפיעים על הסיכוי להצליח בהיפוך:

1. ולדנות, ככל שמספר הלידות לפני ההריון הנוכחי גדול יותר הסיכוי להצליח עולה. באשה בלידה ראשונה הסיכוי להצליח קטן יחיסית. הולדנות הינו הקריטריון החשוב ביותר להערכת הסיכוי להצלחת ההיפוך.

2. שליה אחורית ( שליה קדמית נמצאת בין ידי המבצע לעובר ומפריע לפעולה)

3. כמות מי שפיר- קל יותר להפוך את העובר כאשר יש כמות מי שפיר רבה

4. קשה יותר להפוך עוברים שמשקלם מעל 3500 ג'

5. בנשים עם דופן בטן רזה קל יותר לבצע את הפעולה

6. העכוז נמצא נמוך בתעלה הלידה קשה יותר להוציאו ולהפכו

7. כאשר אין פעילות רחמית ושריר הרחם רפוי- קל יותר לבצע הפעולה

6. שיתוף הפעולה של האישה. הפעולה אינה נעימה ומעט כואבת, מידת שיתוף הפעולה של היולדת משפיעה מאד על הסיכוי להצליח

כיצד נעשית פעולת ההיפוך: 1. היולדת מתקבלת לחדר לידה ומחוברת לניטור עוברי למשך מחצית השעה. 2. בעזרת אולטראסאונד מאמתים כי העובר עדיין במצג עכוז, בודקים את כמות מי השפיר ומבצעים הערכת משקל. השימוש באולטרסאונד לפני הפעולה מאפשר אף להמנע מהיפוך כאשר חבל הטבור נמצא כרוך סביב העובר, מצב העלול לגרום לשינויים בדופק העובר. 3. ניתנת זריקה תת עורית של חומר בשם טרבוטלין לשם הרפיית שריר הרחם . 4. שני רופאים מיילדים משמשים יחדיו; האחד בסיוע א
 
הדפסת מאמר הדפסת מאמר
עוד בערוץהיפוך עובר - רפואה סיניתלמה צריך הכנה ללידה ?
  אודות מפת האתר אתרים ברשת PPV קישורים שימושיים קישורים מומלצים
  מי אנחנו דף הבית יוגב - ברכות לכל אירוע הריון   רדיו candy crush saga
פרסם אצלנו מאמרים רדיו איקס - רדיו באינטרנט ברכות   דולה שירות מחשבים
  כתבו אלינו אינדקס בעלי מקצוע travelx - נופש ותיירות שירותי מחשוב   פורטל נשים ברכות ליום הולדת
לאתר החברה מחשבון הריון foodix - חיפוש מתכונים כרטיסי ברכה   שנה טובה חלונות כהים לרכב
    קופונים gapo - דף בית שימושי ראש השנה   מחשבון משכנתא
  רישום לאתר ppage - דף בית אישי    
    על האתר best100 - מאה האתרים הטובים        
           
לאתר של חברת פי.פי.וי. בילינג ישראל כל הזכויות שמורות פי.פי.וי. בילינג ישראל בע"מ 2009 © לאתר הברכות לאתר רדיו איקס לדף הבית השימושי gapo